Do każdej odłożonej przez Ciebie złotówki prawie drugie tyle co miesiąc dokłada Twój pracodawca, a dodatkowe dopłaty pochodzą od państwa.
Instytucje zarządzające będą musiały spełnić rygorystyczne wymogi, aby móc oferować PPK.
Jeśli zaczekasz z wypłatą do 60. roku życia, możesz zostać zwolniony z podatku od zysków kapitałowych i opłaty do ZUS od wpłat pracodawcy.
W razie poważnej choroby, zakupu mieszkania lub budowy domu możesz wypłacić część lub całość środków bez utraty korzyści podatkowych.
PPK są jednym z najtańszych produktów oszczędnościowych na rynku. Limit całkowitych kosztów zarządzania PPK nie może przekroczyć 0,6% wartości aktywów netto w skali roku.
Oszczędności zgormadzone w PPK będą Twoje i będą dziedziczone bez podatku od spadków.
Odpowiedzialny za uruchomienie planu będzie pracodawca, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Dla największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób, przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek ten rozpoczął się dla firm, które mają powyżej 50 pracowników, natomiast od 1 lipca 2020 dla firm zatrudniających powyżej 20 pracowników.
Jako pracownik możesz złożyć deklarację rezygnacji z udziału w PPK w dowolnym terminie.
Pamiętaj jednak, że 1 kwietnia 2023 roku pracodawca będzie miał obowiązek ponownego zapisania Cię do PPK, chyba że wcześniej znowu zrezygnujesz z dokonywania wpłat do PPK lub zakończysz pracę. Taka procedura będzie się powtarzać co 4 lata – zawsze 1 kwietnia.
Oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to wiele dodatkowych korzyści dla pracowników dołączających do grona klientów Grupy PZU. Sprawdź poniżej w jaki sposób możesz z nich skorzystać, jeżeli Twój pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK z TFI PZU.
Do 10% zniżki na nową polisę Autocasco
Zniżka dotyczy nowych umów PZU Auto AC, zawieranych na 12 miesięcy dla samochodów osobowych lub ciężarowych o ładowności do 750 kg.
Zniżka na nową polisę ubezpieczenia PZU Dom, zawieraną na 12 miesięcy.
Informacje o warunkach prowadzenia PPK przez fundusz PPK inPZU SFIO, zarządzany przez TFI PZU, w tym zastrzeżenia prawne, są zawarte w ofercie „Pracownicze Plany Kapitałowe w PZU”, którą znajdziesz na mojeppk.pl. Ten materiał nie jest częścią oferty PPK, tylko informacją o produktach i usługach niezwiązanych z PPK, które spółki z Grupy PZU oferują swoim klientom. TFI PZU nie oferuje w żaden sposób żadnych produktów lub usług opisanych w tym materiale podmiotom zatrudniającym lub pracownikom podmiotu zatrudniającego ani nie pośredniczy w ich oferowaniu. Każda ze spółek z Grupy PZU niezależnie oferuje własne produkty i usługi lub produkty i usługi podmiotów, z którymi łączy je umowa pośrednictwa, aby zwiększyć swoją sprzedaż i pozyskać nowych klientów. Wszystkie produkty i usługi, o których mowa w tym materiale, są przeznaczone wyłącznie dla pracowników, a żadna ze spółek z Grupy PZU nie oferuje ani nie udziela podmiotom zatrudniającym (pracodawcom) jakichkolwiek dodatkowych korzyści materialnych z tytułu zawarcia lub niewypowiedzenia z funduszem PPK inPZU SFIO umowy o zarządzanie PPK. Zobacz pełną informację prawną.
Do 40% zniżki na ubezpieczenie mieszkania lub domu
Zniżka na nową polisę ubezpieczenia PZU Dom, zawieraną na 12 miesięcy.
Szczegółowe informacje na temat zniżki znajdziesz w regulaminie Promocji „Bądź z Nami 2023”.
Ubezpieczenie PZU Dom możesz zawrzeć:
Voucher na zakupy w popularnej sieci dyskontów spożywczych albo w sieci stacji paliw bądź bilety do kina – w zależności od Twojego wyboru
Rabaty do 50% w popularnych sieciach handlowych, salonach usługowych i sklepach internetowych, będących partnerami Klubu „PZU Pomocni”
Szczegóły znajdziesz na pomocni.pzu.pl oraz w Regulaminie Klubu PZU Pomocni.
Informacje o warunkach prowadzenia PPK przez fundusz PPK inPZU SFIO, zarządzany przez TFI PZU, w tym zastrzeżenia prawne, są zawarte w ofercie „Pracownicze Plany Kapitałowe w PZU”, którą znajdziesz na mojeppk.pl. Ten materiał nie jest częścią oferty PPK, tylko informacją o produktach i usługach niezwiązanych z PPK, które spółki z Grupy PZU oferują swoim klientom. TFI PZU nie oferuje w żaden sposób żadnych produktów lub usług opisanych w tym materiale podmiotom zatrudniającym lub pracownikom podmiotu zatrudniającego ani nie pośredniczy w ich oferowaniu. Każda ze spółek z Grupy PZU niezależnie oferuje własne produkty i usługi lub produkty i usługi podmiotów, z którymi łączy je umowa pośrednictwa, aby zwiększyć swoją sprzedaż i pozyskać nowych klientów. Wszystkie produkty i usługi, o których mowa w tym materiale, są przeznaczone wyłącznie dla pracowników, a żadna ze spółek z Grupy PZU nie oferuje ani nie udziela podmiotom zatrudniającym (pracodawcom) jakichkolwiek dodatkowych korzyści materialnych z tytułu zawarcia lub niewypowiedzenia z funduszem PPK inPZU SFIO umowy o zarządzanie PPK. Zobacz informację prawną dotyczącą PPK.
Za pośrednictwem inPZU.pl możesz m.in.:
Jako uczestnik PPK możesz też składać wybrane dyspozycje w ponad 400 oddziałach PZU w całym kraju oraz za pośrednictwem pracodawcy, jeśli wyrazi on na to zgodę.
Wypłaty, wypłaty transferowej oraz zwrotu możesz dokonać po spełnieniu warunków przewidzianych w ustawie o PPK.
Przejdź do in.PZU.pl Sprawdź notowania
Twoje oszczędności w PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Są to fundusze z określoną datą docelową inwestycji. Data ta jest zbliżona do momentu przejścia na emeryturę. W zależności od Twojego wieku na początku środki będą inwestowane w aktywa o większym stopniu ryzyka (np. akcje). Z czasem automatycznie będą zmieniać się w bezpieczniejsze (np. obligacje). Precyzyjnie określona polityka inwestycyjna funduszy zdefiniowanej daty zwiększa bezpieczeństwo związane z zarządzaniem środkami w PPK.
Część dłużna portfela | Część udziałowa portfela | |
Do 40. roku życia | 20-40% | 60-80% |
Od 40. do 50. roku życia | 30-60% | 40-70% |
Od 50. do 55. roku życia | 50-75% | 25-50% |
Od 55. do 60. roku życia | 70-90% | 10-30% |
Po 60. roku życia | min. 85% | maks. 15% |
Zobacz, o ile wyższa może być dodatkowa emerytura dzięki uczestnictwu w pracowniczych planach kapitałowych.