Dla pracownika

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to dobrowolny, łatwy i korzystny sposób gromadzenia oszczędności na emeryturę. Kiedy Twój pracodawca założy PPK, będziesz mógł obserwować wpływy na swoim koncie poprzez intuicyjny portal inPZU. 

Kalkulator oszczędności w PPK

Co zyskasz przystępując do PPK

Dopłaty od pracodawcy i państwa

Do każdej odłożonej przez Ciebie złotówki prawie drugie tyle co miesiąc dokłada Twój pracodawca, a dodatkowe dopłaty pochodzą od państwa.

Bezpieczeństwo środków

Instytucje zarządzające będą musiały spełnić rygorystyczne wymogi, aby móc oferować PPK.

Preferencje podatkowe

Jeśli zaczekasz z wypłatą do 60. roku życia, możesz zostać zwolniony z podatku od zysków kapitałowych i opłaty do ZUS od wpłat pracodawcy.

Dodatkowe zabezpieczenie

W razie poważnej choroby, zakupu mieszkania lub budowy domu możesz wypłacić część lub całość środków bez utraty korzyści podatkowych.

Niskie koszty zarządzania PPK

PPK są jednym z najtańszych produktów oszczędnościowych na rynku. Limit całkowitych kosztów zarządzania PPK nie może przekroczyć 0,6% wartości aktywów netto w skali roku.

Zabezpieczenie bliskich

Oszczędności zgormadzone w PPK będą Twoje i będą dziedziczone bez podatku od spadków.

Czy PPK obejmie również mnie

Odpowiedzialny za uruchomienie planu będzie pracodawca, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Dla największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób, przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek ten rozpoczął się dla firm, które mają powyżej 50 pracowników, natomiast od 1 lipca 2020 dla firm zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Jako pracownik możesz złożyć deklarację rezygnacji z udziału w PPK w dowolnym terminie.

Pamiętaj jednak, że 1 kwietnia 2023 roku pracodawca będzie miał obowiązek ponownego zapisania Cię do PPK, chyba że wcześniej znowu zrezygnujesz z dokonywania wpłat do PPK lub zakończysz pracę. Taka procedura będzie się powtarzać co 4 lata – zawsze 1 kwietnia.

Jakie benefity możesz otrzymać 

Oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to wiele dodatkowych korzyści dla pracowników  dołączających do grona klientów Grupy PZU. Sprawdź poniżej  w jaki sposób możesz z nich skorzystać, jeżeli Twój pracodawca zawarł umowę  o zarządzanie PPK z TFI PZU.
 

Zniżki na ubezpieczenia

  • Do 10% zniżki na nową polisę Autocasco

Zniżka dotyczy nowych umów PZU Auto AC, zawieranych na 12 miesięcy dla samochodów osobowych lub ciężarowych o ładowności do 750 kg.

  • Do 40% zniżki na nowe ubezpieczenie mieszkania lub domu  

Zniżka na nową polisę ubezpieczenia PZU Dom, zawieraną na 12 miesięcy.

Jak skorzystać

Do 10% zniżki na nowe ubezpieczenie PZU Auto AC
 
Zniżka dotyczy nowych umów PZU Auto AC, zawieranych na 12 miesięcy dla samochodów osobowych lub ciężarowych o ładowności do 750 kg. 
 
Ubezpieczenie PZU Auto AC możesz zawrzeć:
  • pod numerem 801 102 102 lub 22 566 55 55 (infolinia 24/7),
  • w naszym oddziale lub u naszego agenta - mapę oddziałów i agentów znajdziesz na pzu.pl w sekcji Kontakt i pomoc.
 
Oferta nie obejmuje pojazdów używanych w niestandardowy sposób (np. do zarobkowego przewozu osób), nie można jej zastosować w przypadku skorzystania ze zniżki promocyjnej, jeżeli składka za AC osiągnęła minimalną wartość przewidzianą taryfą PZU albo gdy nie pozwala na to historia ubezpieczeniowa klienta. 
 
O szczegóły oferty zapytaj pracowników naszych oddziałów lub naszych agentów.
 

Informacje o warunkach prowadzenia PPK przez fundusz PPK inPZU SFIO, zarządzany przez TFI PZU, w tym zastrzeżenia prawne, są zawarte w ofercie „Pracownicze Plany Kapitałowe w PZU”, którą znajdziesz na mojeppk.pl. Ten materiał nie jest częścią oferty PPK, tylko informacją o produktach i usługach niezwiązanych z PPK, które spółki z Grupy PZU oferują swoim klientom. TFI PZU nie oferuje w żaden sposób żadnych produktów lub usług opisanych w tym materiale podmiotom zatrudniającym lub pracownikom podmiotu zatrudniającego ani nie pośredniczy w ich oferowaniu. Każda ze spółek z Grupy PZU niezależnie oferuje własne produkty i usługi lub produkty i usługi podmiotów, z którymi łączy je umowa pośrednictwa, aby zwiększyć swoją sprzedaż i pozyskać nowych klientów. Wszystkie produkty i usługi, o których mowa w tym materiale, są przeznaczone wyłącznie dla pracowników, a żadna ze spółek z Grupy PZU nie oferuje ani nie udziela podmiotom zatrudniającym (pracodawcom) jakichkolwiek dodatkowych korzyści materialnych z tytułu zawarcia lub niewypowiedzenia z funduszem PPK inPZU SFIO umowy o zarządzanie PPK. Zobacz pełną informację prawną.

 

Do 40% zniżki na ubezpieczenie mieszkania lub domu

 

Zniżka na nową polisę ubezpieczenia PZU Dom, zawieraną na 12 miesięcy.

Szczegółowe informacje  na temat zniżki znajdziesz w regulaminie Promocji „Bądź z Nami 2023”.


Ubezpieczenie PZU Dom możesz zawrzeć:

  • na stronie moje.pzu.pl (po zalogowaniu wejdź w zakładkę „Kup online”, wybierz „PZU Dom”, a następnie „Standard”),
  • pod numerem 801 102 102 lub 22 566 55 55 (infolinia 24/7),
  • w naszym oddziale lub u naszego agenta – mapę oddziałów i agentów znajdziesz na pzu.pl  w sekcji Kontakt i pomoc

 

Korzyści z udziału w Klubie „PZU Pomocni”

  • Voucher na zakupy w popularnej sieci dyskontów spożywczych albo w sieci stacji paliw bądź bilety do kina – w zależności od Twojego wyboru

  • Rabaty do 50% w popularnych sieciach handlowych, salonach usługowych i sklepach internetowych, będących partnerami Klubu „PZU Pomocni”

Jak skorzystać

Instrukcja Klub PZU Pomocni
 
Klub PZU Pomocni jest skierowany do wszystkich użytkowników moje.pzu.pl. Każdy uczestnik PPK w PZU może przystąpić do Klubu i korzystać z jego benefitów.
 
Informacje o Klubie i jego ofercie znajdują się na pomocni.pzu.pl.
 
Jak skorzystać z oferty dla członków Klubu?
  1. Jeśli masz konto na moje.pzu.pl, zaloguj się. Jeśli nie posiadasz konta, najpierw zarejestruj się na portalu (wystarczy podać imię, nazwisko i numer PESEL), a następnie zaloguj.
  2. Po zalogowaniu pojawi się baner dot. przystąpienia do Klubu PZU Pomocni – postępuj zgodnie z wytycznymi na banerze.
  3. Wybierz jeden z benefitów na start.
  4. Korzystaj z atrakcyjnych rabatów do 50% u partnerów Klubu PZU Pomocni - w popularnych sieciach handlowych, salonach usługowych i sklepach internetowych.

Szczegóły znajdziesz na pomocni.pzu.pl oraz w Regulaminie Klubu PZU Pomocni. 

Informacje o warunkach prowadzenia PPK przez fundusz PPK inPZU SFIO, zarządzany przez TFI PZU, w tym zastrzeżenia prawne, są zawarte w ofercie „Pracownicze Plany Kapitałowe w PZU”, którą znajdziesz na mojeppk.pl. Ten materiał nie jest częścią oferty PPK, tylko informacją o produktach i usługach niezwiązanych z PPK, które spółki z Grupy PZU oferują swoim klientom. TFI PZU nie oferuje w żaden sposób żadnych produktów lub usług opisanych w tym materiale podmiotom zatrudniającym lub pracownikom podmiotu zatrudniającego ani nie pośredniczy w ich oferowaniu. Każda ze spółek z Grupy PZU niezależnie oferuje własne produkty i usługi lub produkty i usługi podmiotów, z którymi łączy je umowa pośrednictwa, aby zwiększyć swoją sprzedaż i pozyskać nowych klientów. Wszystkie produkty i usługi, o których mowa w tym materiale, są przeznaczone wyłącznie dla pracowników, a żadna ze spółek z Grupy PZU nie oferuje ani nie udziela podmiotom zatrudniającym (pracodawcom) jakichkolwiek dodatkowych korzyści materialnych z tytułu zawarcia lub niewypowiedzenia z funduszem PPK inPZU SFIO umowy o zarządzanie PPK. Zobacz informację prawną dotyczącą PPK.


Zarządzanie środkami

Za  pośrednictwem inPZU.pl możesz m.in.:

  • sprawdzić stan swojego rachunku PPK,
  • zmienić swoje dane osobowe,
  • założyć dyspozycje wpłaty dodatkowej, wypłaty transferowej lub zwrotu z PPK,
  • wskazać osoby uprawnione do otrzymania oszczędności z PPK w razie swojej śmierci.

Jako uczestnik PPK możesz też składać wybrane dyspozycje w ponad 400 oddziałach PZU w całym kraju oraz za pośrednictwem pracodawcy, jeśli wyrazi on na to zgodę.

Wypłaty, wypłaty transferowej oraz zwrotu możesz dokonać po spełnieniu warunków przewidzianych w ustawie o PPK.

Przejdź do in.PZU.pl   Sprawdź notowania

 

Jak są inwestowane Twoje pieniądze w PPK

Twoje oszczędności w PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. Są to fundusze z określoną datą docelową inwestycji. Data ta jest zbliżona do momentu przejścia na emeryturę. W zależności od Twojego wieku na początku środki będą inwestowane w aktywa o większym stopniu ryzyka (np. akcje). Z czasem automatycznie będą zmieniać się w bezpieczniejsze (np. obligacje). Precyzyjnie określona polityka inwestycyjna funduszy zdefiniowanej daty zwiększa bezpieczeństwo związane z zarządzaniem środkami w PPK.

  Część dłużna portfela Część udziałowa portfela
Do 40. roku życia 20-40% 60-80%
Od 40. do 50. roku życia 30-60% 40-70%
Od 50. do 55. roku życia 50-75% 25-50%
Od 55. do 60. roku życia 70-90% 10-30%
Po 60. roku życia min. 85% maks. 15%

 

Oblicz wysokość dodatkowych oszczędności w PPK

Zobacz, o ile wyższa może być dodatkowa emerytura dzięki uczestnictwu w pracowniczych planach kapitałowych.

 

Otwórz kalkulator

Obsługa i pomoc

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij